DLACZEGO SIMPLIFEE?

Simplifee prócz tego, że skraca proces analizy wartości honorarium w kontekście złożoności projektu oferuje wiedzę na temat wartości prac projektowych, pozwala na ich racjonalną ocenę - przez to wpływa na jakość środowiska pracy architekta oraz jakość jego produktu.

WSPARCIE TECHNICZNE
  • Adres: 10-449 Olsztyn, Piłsudskiego 77A
  • Telefon: +48 89 6755 110
  • Email: info@simplifee.pl

porównanie procentowe ilości wycen 2019/2020 w kontekście kategorii obiektu

Z dużym powodzeniem można założyć, że sama wycena prac projektowych skutkuje późniejszą realizacją zadania, choć nie zawsze przez tą jednostkę projektową, która takiej wyceny dokonała. To pozwala wysnąć pewne wnioski, a przynajmniej zaobserwować trendy w czasie kryzysu epidemiologicznego.

Pandemia spowodowała ciekawe zmiany na rynku prac projektowych, co obrazują powyższe dwa diagramy dla roku 2019 i 2020. Korekty w zapotrzebowaniu na projektowanie 'budynków mieszkalnych' i 'biurowych' były niewielkie i sięgają 1% - co świadczy, że oba sektory rozwijają się na stabilnym poziomie i zdarzenie ich mocno nie nadwyrężyło.

Ciekawie robi się w przestrzeni 'handlu i usług' oraz 'kulturze' gdzie zapotrzebowanie na takie obiekty zmalało kolejno o 9% i 5%, gorzej jest w 'oświacie' a także w 'sporcie i rekreacji' - tutaj korekta sięga blisko 24%. Aż o 18% mniej realizuje się w stosunku do roku 2019 'hoteli i obiektów turystyki' co wydaje się być dość logiczne w kontekście ograniczeń w sferze funkcjonowania powyższych usług. 

Są jednak sfery które mają się dobrze i zanotowały przyrost inwestycji. Kategoria 'przemysł i magazyny' z 9% wzrostem w stosunku do 2019 roku, i co pewnie oczywiste w czasie kryzysu epidemiologicznego, 'zdrowie i opieka społeczna' z 22% wzrostem.

W grupie inne ukryte są wyceny dla kategorii, które nie cieszą się szczególnym zainteresowaniem inwestorów, tak było w 2019 roku z 'rolnictwem i hodowlą' oraz z 'komunikacją'. Rok 2020 spowodował zwiększenie zainteresowania w tej przestrzeni co skutkuje ujawnieniem w diagramie z 2020 roku powyższych kategorii obiektów.

Pandemia powoduje zmianę struktury rynku prac projektowych, kanalizując prace w sfery pośrednio i bezpośrednio uczestniczące w niwelowaniu/obsłudze jej skutków.

Z pewnością ciekawe będą pierwsze dwa kwartały po zdarzeniu, kiedy entuzjazm uwolni inwestycje w szerokim zakresie, jak wówczas zmienią się proporcje udziałów  poszczególnych kategorii obiektów w rynku?

Zapraszam do dyskusji poprzez kanały na facebook'u i linkedin

Zdjęcia

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Regulaminem.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.